Pielęgnacja dzianiny

 Wszystkie swetry, chusty, szale i czapki, po zrobieniu, są przeze mnie poddawane procesowi blokowania. Dzięki temu, masz gwarancję, że zachowają nadany im kształt i nie rozciągną się po pierwszym praniu. Ze względu na użyte włókna naturalne, by cieszyć się nimi długo, wymagają jednak nieco uwagi z Twojej strony:

1. Pierz je tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wełny nie lubią częstego prania. Lubią natomiast wietrzenie a mohery , dodatkowo , mrożenie ( tak, tak, możesz swój sweterek włożyć do zamrażarki )


2. Jeśli pranie to ręczne. W letniej wodzie, ok. 30 st.C, z niewielką ilością płynu do wełny lub naturalnego szamponu do włosów.

  • Wskazane jest namaczanie dzianiny i pranie przez delikatne ugniatanie.
  • Następnie dokładne wypłukanie, w podobnej temperaturze.
  • Odciskamy nadmiar wody- nigdy nie wyżymamy!
  • Wilgotną dzianinę układamy na suchym ręczniku, nadając jej kształt.
  • Suszarkę ustawmy w przewiewnym miejscu.
  • Tak zostawiamy nasz sweter do wyschnięcia.

3. Odradzam wieszanie swetrów na wieszakach. Po dłuższym czasie mogą się odkształcić i stracić fason. Najlepiej czują się ułożone na półce.

4. A jak już są na tej półce to warto zadbać, by nie pojawiły się mole. Polecam rozłożenie kostek mydła- wybierz o zapachu, który lubisz. Niezawodna jest także lawenda- suche kwiaty umieszczone w lnianym woreczku.

5. Tzw.pilingowanie, zmechacenia wełny są naturalne i mogą pojawić się w newralgicznych miejscach- najczęściej boki swetra, rękawy.
Kulki wełny należy usuwać ręcznie lub specjalną golarką. Dzianinę z włosem można od czasu do czasu delikatnie czesać szczotką do włosów lub grzebieniem do wełny.

Dbaj, kochaj, noś, wietrz. W dzianinie wykonanej ręcznie, przerobionej oczko po oczku, jest cząstka dobrej energii. Zapraszam do zapoznania się z dostępnymi projektami w showroomie.

 
Sweter moher  macro przybliżenie, jak pielęgnować dzianinę